IT Communications Liaisons - Members

Below is a list of members of the IT Communications Liaisons group.

The IT Communication Liaisons members are appointed by their home departments to serve as conduits for information and feedback regarding campus information technology. The group meets monthly to learn about and discuss a variety of technology plans, projects and issues.

Last updated: 1/15/2021

 
First Name Last Name Department
Michael Aho IT Help Desk
Samantha Akers Graduate School
Vince Anderson Information Technology Services
Mary Asheim Student Life
Diane Axness Management & Marketing
Mitch Axness Library
Darla Bakko Plant Sciences
Tiffany Bendickson Counseling Center
Ben  Bernard Architecture & Landscape Architecture
Elizabeth Birmingham English
Kelly  Bisek Student Loan Collection Center
Tamara Blanich Student Success Programs
Jason Blosser Information Technology Services
Amanda Booher Performing Arts
Pawel Borowicz AES Animal Science
Kyle Bosch College of Engineering
Linda Briggs Northern Crops Institute
Tracy Brown Facilities
Grant Christian Northern Crops Institute
Kali Christianson Agribusiness and Applied Economics
Chad Coleman ITS
Ross Collins Arts, Humanities and Social Sciences
Mark Coppin Disability Services
Peggy  Cossette  Human Development & Education 
Elizabeth Cronin Agriculture Communication
Jana Daeuber Ag & Biosystems Engineering
Stephen Dahl Wellness Center
Linda Dahlsad Institutional Research & Analysis
LaDonna DeGeldere President's Office
Thiago De Menezes Electrical & Computer Engineering
Navneet Deosi ITS
Nick Dusek Center for Computationally Assisted Science and Technology
Daniel Erichsen ITS
Melissa Eslinger Pharmacy, Nursing & Allied Sciences
Erienne Fawcett Women and Gender Studies
Aaron Feickert Mathematics
Brenda Field Pharmacy, Nursing & Allied Sciences
Loretta Forsberg North Dakota Forest Service
Tammy Fraase Financial Aid and Scholarships
Kaylin  Frappier Family Healthcare
Ann Fredrickson Graduate School & Interdisciplinary Studies
Jon Fry Agriculture Communication
Christy Gallegher-Lein VP for Research
Enrique Garcia Office of the VP for Information Technology
Jeff Gimbel Office of the VP for Information Technology
Diane  Goede College of Science and Math
Nate Gonser Information Technology Services
Rhonda Graetz Enrollment Management
Steven Gruver College of Engineering
Sowmya Gudise Upper Great Plains Transportation Institute
Beth Hagemeister University Relations, Publication Services
Lauren Hanna Animal Sciences
Audra Hart Wellness Center
Patty Hartsoch Physics
Ana Heilman-Morales Plant Science
Becky Hellman Tangen Office of the VP for Research and Creative Activities
Shane Herman Human Resources
Penny Hoesel Office of Admission
Mitch Hoffart  Upper Great Plains Transportation Institute 
Kay Hopkins College of Business
Bonnie Hurner Public Health
Terry Jackson Criminal Justice
Susan McDaniel Voice and Collaboration Services
Amber Johnson 4H Youth Development
Brenda Johnson Agriculture Communication
Sara J. Johnson International Student and Study Abroad
Aubrey Ketterling Budget Office
AJ Klein Enrollment Management
Doreen Kramer Customer Account Services
Donna Kristianson Tri-College
Sharley Kurtz ITS
Melissa Lamp Office of the Provost
Wendy Leach Biology
Sabrina Lipincott Library
Ryan Macmaster Wellness Center
Kim Matzke-Ternes VP Finance and Administration
Kenfrey Mbuba Veterinary Diagnostic Laboratory (Ag Extension)
Wendy McCrory NDSU Card Center / Software Services, Office of the VP for Information Technology
Jason Medders Residence Life
John Miller Fine Arts
Joe Mocnik Library
Mimi Monson Pharmaceutical Sciences
Nancy Mueller Student Success Programs
Linda Murphy One Stop
Patrick Nichols Upper Great Plains Transportation Institute
Ryan Niemann Customer Account Services
Barbara Nilles Plant Pathology
Lorna Olsen Information Technology Services
Jerry  Olson  Distance & Continuing Education, Group Decision Center
Paul Omernik Physics
Kim Owen Office of the VP for Information Technology
Cassandra Pennings IT Student Employment
Kelly  Paynter  Communication, Modern Languages
Diane  Pennington Entomology 
Ryan Perreault Athletics
Jill Peterson Enterprise Computing and Infrastructure
Jodi Pierce Registration and Records
Janelle Quam Office of the VP for Agricultural Affairs
Jerry Ranum Agriculture Communication
Amy Reese Library
Jenna Reno College of Arts, Humanities, Social Sciences
Christy Riddle Sociology, Anthropology
John Riley Athletics
Christina Rodenbiker University Police and Safety Office
Bobbi Ruziska University Police and Safety Office
Siji Saul Center for Computational Assisted Science and Technology
Tim Schulz Dining Services
Jim Sellner Information Technology Services
Michele Sherman English & Modern Languages
Claudia Simon Disability Services
Steve Sobiech Enterprise Computing and Infrastructure
Kristi Steinmann Office of the VP for Information Technology
Melissa Stotz Information Technology Services
Nonnie Tangen Graduate School
Joshua Teegarden Information Technology Services
Sara Terfehr Student Health Services
Aimee Thapa Ext Plant Pathology
Elizabeth Thompson Human Resources and Payroll
Kelly Todd School of Design, Arch + Art
Kate Ulmer History, Philosophy & Religious Studies / Emergency Management
Brenda Vertin Career and Advising Center
Tom Walk Plant Science
Gary Whaley Enterprise Computing and Infrastructure
Michael Wolf Information Technology Services
Paul Wraalstad Memorial Union
Huojun Yang Construction Management & Engineering
Mijia Yang Civil Engineering
Ann Young Grant and Contract Accounting





Keywords:information, technology, comms, tech, technical,   Doc ID:108390
Owner:Michael R.Group:IT Knowledge Base
Created:2021-01-15 12:21 CSTUpdated:2021-01-15 12:29 CST
Sites:IT Knowledge Base
Feedback:  0   0